A proč musíš být tak šíleně úžasnej KAMARÁD?!

10. února 2010 v 18:22 | tbol |  me
A proč musíš být tak šíleně úžasnej KAMARÁD?!

Ahoj lidi.
Dneska jsme znovu hráli rugby. Tedy ne úplně rugby, jelikož máme pravidlo, že můžeme přihrávat i dopředu nejen dozadu. No tak jsem hrála já, abbie a tři kluci a proti nám ON a tři kluci. Samozřejmě nejen, že vypadal naprosto dokonale, ale naprosto dokonale běhal, chytal a vůbec všechno. Samozřejmě když sem měla míč já a konečně běžela tak mě musel chytit za pas a obejmout. Já úplně přestala dejchat no ne. Prostě on na mne koukal co budu dělat a já husa se tam dusila. Nakonec jsem upustila míč a sebral ho někdo jiný. Já byla pak ještě chvíli v jeho náručí. Nakonec mě samozřejmě musel pustit, ale ještě před tim se na mě usmál a to naprosto bezchybně.

Vždycky se zabouchnu do toho špatnýho chalana. Proč? Proč to nemohl být někdo, na kom mi absolutně nezáleží? Nějakej kluk z I.B., kterýmu je 17 takže bych s nim ani nemluvila natož aby mě objímal. Nepochopim. Navíc na něj pořád musim zírat, protože většinou sedíme spolu, či alespoň blízko sebe. Je to strašný, jsem si jistá, že mám v těle nedostatek kyslíku, jak pokaždé nedýchám! Navíc je to ještě horší, než když jsem si nebyla jistá, jestli se mi líbí, jelikož teď vždycky když se spolu bavíme, tak nic neřikám, abych ze sebe neudělala vola.

Prostě počkám, až si nabiju hubu :)
 


Anketa

Líbí se ti články na tomto blogu?

Ano 70.4% (38)
Ne 29.6% (16)

Komentáře

1 Alis Alis | Web | 10. února 2010 v 18:30 | Reagovat

Ach jo,ach jo. Však už jsem ti to psala...a náhodou je hezký bejt zamilovaná..a nedejchat. :D Né fákt,kdovíco bych za to teď dala... ;) A myslíš,že on tě bere pořád jen jako kamarádku? :) Když tě tak objímá a ták...? :) Nejkrásnější vztahy vznikaj z kamarádství,tak tomu nech volný průběh a uvidíš... :)

2 Alis Alis | Web | 10. února 2010 v 22:04 | Reagovat

:( Tak to už fakt nevim...ale jestli chceš slyšet něco horšího: Já byla loni zamilovaná do kluka,kterej mě objímal,držel za ruku,dával mi pusu do vlasů...a pak jsem zjistila,že má přítelkyni. :) Neva. :D Promiň,to nebylo k tématu...myslím,že nejsem člověk,co dokáže cokoliv poradit...na toto téma už vůbec ne. :( Navíc jsem taky před nedávnem řešila podobnou věc...s kamarádem. Naštěstí jsem pak zjistila,že to byl můj myšlenkovej úlet...třeba to taky zjistíš ;)

3 AlbertTulse AlbertTulse | E-mail | Web | 7. června 2018 v 23:44 | Reagovat

The prostate is central to the portion of a male's the reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The prostate is found just in front of the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually very uncomfortable and inconvenient to the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.

Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related problem in men younger than 55 years. Infections from the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of kinds of prostate infection. It is due to bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition connected with a particular defect inside gland along with the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be brought on by trauma towards the urinary tract or by infections via other regions of the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal from the prostate defect followed by the employment antibiotics and NSAIDs to take care of the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of most prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain what causes these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and heavy lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective weight loss program is important. These are some from the things you can do to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for overall health and this will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a few ejaculations each week will assist to prevent cancer of prostate.

3. Eat pork moderately. It has been shown that consuming more than four meals of beef weekly will increase the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make sure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to take to ensure a proper prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years and above, you ought to select prostate examination one or more times 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.